INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jerzy Bogusław Fredro z Pleszowic h. Bończa      Tylkowski, Wojciech (1625-1695) - Physicæ curiosæ pars octava (...) - (Oliwa) 1682 - Biblioteka Jagiellońska, BJ Bien. B. IV. 11 - żródło kopii cyfrowej: jbc.bj.uj.edu.pl

Jerzy Bogusław Fredro z Pleszowic h. Bończa  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fredro Jerzy Bogusław z Pleszowic h. Bończa († po r. 1710), kasztelan lwowski, ur. 12 IV 1651, był najstarszym synem sławnego polityka Andrzeja Maksymiliana, wojewody podolskiego, i Katarzyny z Gidna Gidzińskiej h. Prawdzic, łowczanki kor. Nie odegrał on tak wybitnej roli, jak jego popularny ojciec; działalność Jerzego Bogusława ograniczyła się bowiem do skromnych ram jednego województwa, choć wiązano z nim duże nadzieje. Po domowej nauce we Lwowie w 1667 r. F. zaczął studia w Akademii Krakowskiej według szczegółowej pisanej instrukcji ojca i pod stałym jego nadzorem oraz ks. Brücknera. W studiach tych nabył wysoką kulturę literacką, bystrość i rzutkość umysłową, a także wyniósł żywe umiłowanie książek. Naukę szkolną F-y dopełniło wychowanie obywatelsko-polityczne i wojskowe ojca, który brał syna na sejmy i sejmiki, by zaznajomić go z życiem państwa. I tak wraz z ojcem podpisał się z województwem ruskim na elekcjach królów Michała i Jana III, a potem sam już na elekcji Augusta II. Od r. 1674 występował jako łowczy w. kor., w roku nast. był rotmistrzem ziemi przemyskiej i otrzymał z sejmiku wiszeńskiego 10.000 zł. Sprawował często funkcję deputata, jak np. w r. 1676 z ziemi sanockiej dla obioru sędziów na trybunał kor., to znów sejm z r. 1690 naznacza go komisarzem do spraw granicznych z Węgrami. Kasztelanem lwowskim został F. w r. 1684 po Marcinie Kątskim. F. był szczerze religijnym i pobożnym człowiekiem; jeszcze na studiach w r. 1667 wpisał się do studenckiego Bractwa pod wezwaniem Matki Boskiej. Potem czynił zapisy na rzecz klasztorów, jak o tym świadczy zapis dokonany w r. 1689 wraz z matką i bratem Stanisławem Józefem zapisy dla Kalwarii Pacławskiej, fundowanej przez ojca. W r. 1702 zrezygnował z krzesła w senacie na rzecz brata swego Stanisława Józefa i poświęcił się stanowi duchownemu. Na krok ten F-y wpłynęły z pewnością jego nieszczęśliwe małżeństwa (dwukrotne zaślubiny i dwukrotny rozwód). Dopiero w wieku dojrzałym udał się na studia do Padwy, gdzie wpisał się w r. 1710 jako kasztelan lwowski.

 

Niesiecki IV 54; Żychliński XVII 73-4; Uruski IV 57; Boniecki V 318; Elektorowie 51; A. G. Z. XXII 23, 62, 282, 287, 290, 291, 294; Vol. Leg. V 300, 786, 911; Estr. XXXI 465; Barycz H., M. Fredro wobec zagadnień wychowawczych, Kr. 1948, 3, 4, 19, 48, 62–4, 69–84, 86, 87–95; Fredro A. M., Scriptorum seu togae et belli notationum fragmenta, Gdańsk 1660 (Akad.); Glinka Fr., Zwierzyniec Jednorożców, Lw. 1670 (Jagiell.); Zbiory komitetu do dziejów życia umysł. Polski PAU; rkp B. Jag. 264, s. 22.

Adam Przyboś

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

bractwa religijne, kościół Franciszkanów w Przemyślu, rodzeństwo - 5 (w tym 3 braci), bitwa pod Chocimiem 1673, elekcja Augusta II w 1697, studia w Krakowie, sejm 1674 konwokacyjny, warszawski, sejm 1669 elekcyjny, warszawski, marszałkostwo sejmikowe, teść - Kasztelan Chełmski, posłowanie z Ziemi Przemyskiej, sejmiki wiszeńskie, ojciec - Wojewoda Podolski, Akademia Krakowska XVII w., rezygnacja z urzędu, herb rodu Bończów, teść - Kasztelan Kijowski, rodzina Fredrów h. Bończa, łowczostwo wielkie koronne, Trybunał Koronny XVII w., ojciec - pisarz, żona - kalwinka, wuj - dworzanin królewski, brak dzieci (osoby zm. w XVIII w.), zapisy dla klasztorów XVII w., ojciec - poseł na sejm I RP, edukacja domowa XVII w., ojciec - Kasztelan Lwowski, rotmistrzostwo powiatowe, ojciec - marszałek sejmu I RP, sejmy XVII w. (3 ćwierć), kasztelania lwowska, teść - Oboźny Koronny, studia w Padwie, teść - dworzanin królewski, teść - poseł na sejm I RP, elekcja Michała Wiśniowieckiego 1669, teść - dyplomata, teść - Kasztelan Halicki, małżeństwo z wdową XVII w., rozwody - 2, teść - marszałek sejmikowy, małżeństwa - 2 (osób zm. w XVIII w.), teść - urzędnik ziemski lwowski, wuj - urzędnik ziemski lwowski, komisje sejmowe graniczne, teść - pułkownik królewski, teść - deputat do Trybunału Głównego Koronnego, elekcja Jana III (Sobieskiego) 1674, teść - sędzia kapturowy, wuj - biskup, Kalwaria Pacławska, teść - urzędnik ziemski chełmski
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Georg Seger

1629-07-08 - 1678-12-19
lekarz
 

Andrzej Potocki h. Pilawa

1 poł. XVII w. - 1691-08-30
hetman polny koronny
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.